فهرست موضوعات

سامانه پیام کوتاه

samane

دکتر سید مجید سادات منصوری

alt

دکتر مجید سادات منصوری در فروردین 1340 در خانواده‌ای مذهبی و متوسط در شهر تهران به دنیا آمد. دوران تحصیلی خود را از دوره‌ی ابتدایی در مدرسه‌ی علوی تهران گذراند. مدرسه‌ای که به لحاظ علمی در جایگاه بالایی قرار داشت. او در همان سالی که امتحان کنکور داد جزو چند نفری بود که در رشته‌ی پزشکی پذیرفته شده بودند و در سال 1358 در دانشگاه شهید بهشتی مشغول به تحصیل شد.

سال دوم تحصیلی خود را می‌گذراند که با تعطیلات انقلاب فرهنگی مواجه شد. او در دوره‌ی تعطیلات دانشگاه‌ها مشغول به تدیس در آموزش و پرورش شد و به صورت حق‌التدریسی آن‌چه را در دانشگاه‌ آموخته بود در دوره‌های راهنمایی و دبیرستان به دانش‌آموزان آموزش داد. پس از بازگشایی دانشگاه‌ها مجددا به دانشگاه بازگشت بنابراین هفت سال دوره‌ی پزشکی او به نه سال تبدیل شد.


زمانی که در سال 1367 فارغ‌‌التحصیل شد، به صورت مستقیم وارد رشته‌ی جراحی عمومی شد و در بیمارستان امام حسین پذیرفته شد که از توابع دانشگاه شهید بهشتی بود. او رزیدنتی خود را در این بیمارستان شروع کرد و اواخر سال 1371 دوره‌ی رزیدنتی او به پایان رسید. پس از این‌که موفق به اخذ تخصص جراحی عمومی شد برای گذراندن تعهداتش در یکی از بیمارستان‌های جنوب شهر تهران مشغول به کار شد و حدود هشت سال دوره‌ی تعهداتش به طول انجامید.


در سال 1380 پروانه‌ی مطب در تهران را اخذ کرد و در تهران در مطب خود شروع به کار کرد. او در مطبی خیابان پیروزی تهران که به منزلش هم نزدیک بود مشغول به کار شد و چون افراد محل او را می‌شناختند بیماران زیادی به او مراجعه کردند.در سال 1374 در همان بیمارستانی که طرحش را می‌گذراند شروع به انجام جراحی لاپاراسکوپی کرد. لاپاراسکوپی در آن زمان رشته‌ی نوینی بود و او آموزگار مشخصی در این زمینه نداشت به استثنای یکی از hساتید دوران رزیدنتی او به نام دکتر وحید که جراحی‌های کیسه‌ی صفرا را انجام می‌داد و در حال حاضر رئیس بیمارستان مهر هستند.

او اصول اولیه جراحی لاپاراسکوپی را از دکتر وحید آموخت و به تدریج عمل‌های کوچک نظیر کیسه‌ی صفرا و تخمدان را به این شیوه انجام داد و به عمل‌های بزرگ رسید.
در سال 1381 برای حضور در کارگاه آموزشی در حوزه‌ی جراحی‌های چاقی به کشور کویت رفت که میزبان واسط بین شرکتی آمریکایی و ایران بود. در آن‌جا گذاشتن حلقه به روش لاپاراسکوپی در بیماران چاق را آموزش دید. حلقه در قسمت بالای معده نصب می‌شد و آن را تنگ می‌کرد و اجازه نمی‌داد فرد چاق غذا بخورد. در تهران هم با حضور پروفسوری از کشور فرانسه به نام دکتر دارژان این آموزش تکمیل شد و نمایندگی شرکتی را که در ایران تولید حلقه می‌کرد به عهده گرفت.


به تدریج جراحی چاقی به این شیوه توسعه پیدا کرد و او در حدود سال 1383دوره‌ای را برای جراحی‌های لاپاروسکوپی در انگلستان گذراند. بیش از سه ماهی را که درآن‌جا بود دوره‌های انواع و اقسام جراحی‌های مربوط به چاقی و دستگاه هاضمه را گذراند و حتی در عمل‌های جراحی بخش خصوصی بیمارستان‌های آن‌جا هم شرکت می‌کرد. ماه‌های بعد حدود پنج بار برای دوره‌های جراحی‌های پیشرفته‌ی دیگر مثل روده‌ی بزرگ، دیابت، فتخ، یا انواع دیگری از حلقه و... به پاریس رفت.

پس از آن به کشورهای آلمان، سوئیس و پرتغال و کشورهای دیگر اروپایی سفر کرد و دوره‌های آموزشی کوتاه مدت دیگری را هم گذراند و موفق شد که تجربیات خوبی را در حوزه‌ی جراحی‌های لاپاراسکوپی به دست بیاورد و تا به امروز حدود 18 سال می شود که او جراحی‌هایی به شیوه‌ی لاپاراسکوپی انجام می‌دهد و به صورت فعال حدود 12 سال است که به طور خاص به انجام جراحی‌های چاقی مشغول است.
اوعلاوه بر این‌که در سایر زمینه‌های جراحی درون بین مثل سرطان روده بزرگ یا سرطان معده، جراحی طحال، کبد، لوزوالمعده و... کار کرده، بیشتر درزمینه‌ی چاقی فعال بوده و در این زمینه هم بیشترین مراجعین را دارد.
دکتر سادات منصوری تا به حال هیچ مورد مرگ و میری نداشته اما معتقد است که آمار مرگ و میر در این عمل پایین است چیزی حدود یک دهم درصد. به عقیده‌ی او اگر جراحی در این زمینه تخصص کافی به دست آورده باشد و عوارض پس از عمل را به موقع تشخیص دهد عوارض کم شده و مرگ و میر هم وجود نخواهد داشت.

    برچسب ها:
  •  
 

تبلیغات