فهرست موضوعات

سامانه پیام کوتاه

samane

سلطان اهدای خون جهان هشتادمین بهار زندگی را تجربه کرد

alt

دکتر سیدمحمد حسن شیخ الاسلامی که به خاطر پشتکار و ممارست در اهدای خون، سلطان اهدای خون جهان نام گرفته،هشتادمین سال زندگی و بهار عمر را آغاز کرد و در آستانه دهه هشتم زندگی با اهدای خون مداوم و مکرر همچنان شاداب و سرزنده است.
به گزارش خبرنگار ایرنا، سلطان اهدای خون جهان سه رکورد جهانی در امر انتقال خون دارد که مهمترین آن رکورد بالاترین آمار اهدای خون است که در کتاب رکوردهای گینس این رکورد ثبت شده است.

دکتر شیخ الاسلامی در باره رکوردهایی که دارد گفت: علاوه بر رکورد تعداد اهدای خونی که در دنیا داشتم اگر بنا باشد هر بار که 500 سی سی خون اهدا می کنم، دست کم جان سه نفر نیازمند به خون و فرآورده های خونی را از مرگ نجات دهد، می توانم بگویم تاکنون بیش از 600 نفر را از مرگ حتمی نجات داده ام.

وی ادامه داد: رکورد دومی که دارم پشت سر گذاشتن مرز سنی معمول برای اهدای خون است، این سن در تمام دنیا بین 16 تا 65 سال را در بر می گیرد، از 65 سالگی به این خاطر که انسان وارد سن کهنسالی شده و خسته و رنجور می شود، بهتر است اهدای خون صورت نگیرد. اما با وجود اینکه 80 سال دارم، هنوز هم گاهی به صورت خلاف و غیر قانونی خون اهدا می کنم. این کار البته به طور غیرقانونی انجام می شود و اقدامی نادر و یگانه در تمام دنیا است.

شیخ الاسلامی یک رکورد عجیب دیگر هم دارد. او 16 ماه تمام، بدون وقفه ماهی یک بار خون داده است در حالی که طبق قوانین بین المللی از سن 16 تا 65 سالگی، مردان هر سه ماه یکبار و بانوان هر چهار ماه یکبار می توانند خون اهدا کنند.

وی در این باره توضیح داد : در دوران دفاع مقدس که مسول انتقال خون شیراز بودم به دنبال کسی می گشتم که شش ماه تمام ماهی یک بار خون از وی بگیرم و حتی در قبال آن هزینه اش را هم پرداخت کنم که بتوانم تحت مراقبت های پزشکی، بر روی وی بررسی و مطالعه کرده و متوجه شویم چه کمبودی در این فرد پس از یک ماه خون دادن اتفاق می افتد تا نتیجه را به صورت یک مقاله علمی در دنیا عرضه کنیم.داوطلبی پیدا نشد، هیچ کس حاضر نمی شد و همه می ترسیدند.

شیخ الاسلامی با بیان اینکه در نهایت یک شب به این نتیجه رسیدم که خودم باید این کار را انجام بدهم گفت : از آن روز 16 ماه تمام، بدون وقفه ماهی یک بار خون دادم و هر بار زیر نظر یک اکیپ پزشکی کامل قرار داشتم و هیچ گونه مشکلی در هیچ وضعیتی حتی ماه مبارک رمضان برایم پیش نیامد. این کار در تمام جهان بازتاب داشت.

او اضافه می کند: سال ها عضو اکیپ اضطراری سازمان انتقال خون ایران بودم و هرگاه ذخایر خونی در کشور کاهش پیدا می کرد، طی تماسی از ما درخواست می شد که مبادرت به اهدای خون کنیم ، حتی اگر از آخرین مرتبه اهدای خون یک و نیم یا یک ماه بیشتر نگذشته بود.

وی با بیان اینکه بخشی از سرزندگی و شادابی اش را از انتقال و اهدای خون به دست آورده گفت : تا کنون هیچ مشکلی برای سلامتی من پیش نیامده است و در این سن کاملا روبه راه و سرحال هستم باید بگویم این سلامتی و چابکی را آن هم در این سن تا حدود زیادی مدیون اهدای خون می دانم.

وی ادامه می دهد: از فواید اهدای خون مستمر این است که فرد با انجام این عمل تمامی سکته های قلبی، مغزی، مشکلات ریوی، مشکلات عروقی، بالا بودن اسید اوریک ، قند و همگی را پشت سر می گذارد. طول عمر و شادابی و سرحالی اهداکننده مستمر در واقع از جمله فواید اهدای خون است. فرد با اهدای خون سلامتی و طول عمرش را تضمین و شادابی خود را حفظ می کند.

سلطان اهدای خون جهان علاقه زیادی به دکتر لند اشتاینر پدر انتقال خون جهان دارد و به صورتی شگفت انگیز برهه هایی از زندگی او مشابهت با زندگی اشتاینر اتریشی دارد.

این روز مصادف با 24 خرداد سالروز تولد دکتر شیخ الاسلامی است ضمن آنکه شیخ الاسلامی نیز مانند اشتاینر تحصیل و آموزش را از بیولوژی آغاز کرد سپس به پزشکی روی آورد و سرانجام علوم پاتولوژی را فرا گرفت این دقیقا همان راهی است که اشتاینر اتریشی پدر انتقال خون جهان طی کرده است .

دکتر سید محمد حسن شیخ الاسلامی در پایان این گفت و گو اظهار امیدواری کرد که بتواند فرهنگ اهدای خون و فرهنگ دستگیری از نیازمندان در شرایطی که هیچ پناهگاهی ندارند را به نسل جوان منتقل کند و گفت : بزرگترین آرزویم همین است که بتوانم این حس نوع دوستی و نجات جان انسان ها را به دیگران و به ویژه به جوانان انتقال دهم . انسان با اهدای خون کار خدایی می کند. چرا که تنها خداوند می تواند جان بدهد و آن را باز پس ستاند

    برچسب ها:
  •  
 

تبلیغات