فهرست موضوعات

سامانه پیام کوتاه

samane

خروج بزرگترین توده با منشا کلیوی در دنیا توسط جراح ایرانی

alt

دکتر فرزانه گلفام متخصص جراحی عمومی و فلوشیپ سرطان و عضو پرتال جراحان ایران، موفق شد برای نخستین بار توده ای به حجم 8 کیلو و 700 گرم با منشا کلیوی را از بدن یک زن در بیمارستان مصطفی خمینی تهران خارج کند.

فرزانه گلفام در گفت و گوی اختصاصی با پرتال جراحان ایران در باره عمل جراحی اخیر خود گفت: چندی پیش خانم 57 ساله به خاطر علائم گوارشی به این بیمارستان مراجعه کرد و به لحاظ سیستم گوارشی توسط گروه اورولوژی مورد بررسی قرار گرفت. که در نهایت دوستان ما در این بخش متوجه وجود یک توده عظیم رتروپریتونئال شدند که در نتیجه این خانم برای انجام عمل جراحی آماده شد که به حمد الله این توده کلیوی با موفقیت از بدن این خانم خارج شد.
این عضو پرتال جراحان ایران در خصوص جزئیات توده خارج شده افزود: این توده به وزن 8کیلو و 700 گرم در کلیه این بیمارجا گرفته بود. براساس بررسی های صورت گرفته این توده منشا کلیوی داشته است. البته لازم به ذکر است که برای تشخیص منشا بروز این توده اختلاف نظر وجود دارد و هنوز نتیجه کامل آزمایش های پاتولوژی روی این توده مشخص نشده است.
به گفته گلفام این عمل جراحی حدود 5 ساعت به طول انجامید و خوشبختانه با مراقبت های تیم پزشکی بهبودی کامل برای این بیمار حاصل و در نهایت از این مرکز درمانی مرخص شد.
دکتر گلفام که از سال 79 تا کنون انجام انواع جراحی ها در بخش عمومی را برعهده داشته و از سال 91 هم در فلوشیپ جراحی سرطان تخصص دارد، در پاسخ به این سوال که تا کنون به نمونه توده ای با این حجم برخورد کرده، اظهار داشت: توده های رتروپریتونئال، توده های عموما حجیم هستند، اما علت خاص بودن این عمل جراحی اخیر، منشا کلیوی بودن این توده بود. زیرا تا کنون نمونه توده با این حجم با منشا کلیوی وجود نداشته است.
به اعتقاد این متخصص جراحی عمومی و فلوشیپ سرطان این توده با این حجم تا کنون در دنیا نمونه نداشته است. و با بررسی های صورت گرفته توسط گروه اورولوژی این توده بزرگترین توده با منشا کلیوی در دنیا به شمار می آید.
وی درباره تفاوت این جراحی با جراحی های دیگری که تا کنون انجام داده است، اذعان داشت: در این رده تومورها در این ناحیه چندان تفاوتی نداشت. البته لازم به توضیح است که من در این عمل به عنوان جراح سرطان با سرویس اورولوژی همکاری داشتم. اورولوژیست ها معتقدند برای بستن ناف کلیه تکنیک خاصی در این زمینه دارند که من در باره آن اظهار نظر نمی کنم ، اما از نظر آزاد سازی و اینکه ارگان های اطراف را بتوانیم فدا بکنیم در بحث جراحی عمومی تفاوت خاصی با تومورهای دیگر به لحاظ سختی کار نداشت .
گلفام در پایان در خصوص افزایش بار علمی بانوان در ایران گفت: نه تنها در کسب مدارج علمی بالا بلکه در کسب مقام و رتبه در حرفه های مهم دیگر به هیچ عنوان جنسیت مطرح نیست و خوشبختانه امروز در ایران بانوان توانسته اند نام ایران را در عرصه های بین المللی مطرح کنند.

    برچسب ها:
  •  
 

تبلیغات