فهرست موضوعات

سامانه پیام کوتاه

samane

همایش علمی آموزشی مشکلات ادراری بانوان

باغ فیض میزبان همایش علمی آموزشی مشکلات ادراری بانوان

alt

به گزارش خبرنگار نشریه اتاق سبز ( اولین نشریه جراحی برای ایرانیان )، همایش علمی آموزشی مشکلات بی اختیاری ادراری در سرای محله باغ فیض به کوشش پرتال جراحان ایران (اولین پایگاه اطلاع رسانی جراحان ایران برگزار شد .

بنابراین گزارش دکتر بنفشه ایمانی جراح کلیه و مجاری ادراری ، با اشاره به اینکه دفع ادرار بدون کنترل و در زمان نامناسب ، بی اختیاری نامیده می شود که این مشکل در خانمها بسیار بیشتر است گفت : چهار نوع بی اختیاری ادراری شامل استرسی ، بی اختیاری کامل ، فوریتی و کاذب وجود دارد که بی اختیاری استرسی شایع ترین نوع بوده و بیشتر در خانم ها مشاهده می شود.
وی با اشاره به اینکه افزایش سن ، کاهش هورمون استروژن در سنین یائسگی ، بی تحرکی ، زایمان های مکرر و... از علل تشدیدکننده بی اختیاری استرسی هستند تصریح کرد :بی اختیاری فوریتی از دیگر انواع این مشکل است که فرد با احساس ناگهانی نیاز به دفع ادرار مواجه شده و قادر به کنترل ادرار نبوده و قبل از رسیدن به مکان مناسب ، ادرار نشت می کند.
این جراح کلیه و مجاری ادراری اظهار کرد : بی اختیاری کاذب به دلیل انسداد در مجرا و یا گردن مثانه و یا اختلالات عصبی و دیابت اتفاق می افتد که به دلیل عدم تخلیه کامل ادرار و سرریز قطره ای ادرار ، فرد تصور می کند که دچار بی اختیاری شده است.
وی با بیان اینکه در بی اختیاری کامل ادرار ، فرد هیچ کنترلی نداشته و عصب ها به دلایل مختلف از جمله بیماری آلزایمر ، صدمات نخاعی ، بدخیمی های لگن و... از کار افتاده اند یادآور شد : بی اختیاری حتی در سالمندی و پس از زایمان امری عادی تلقی نشده و فرد در مواجهه با این مشکل باید به پزشک مراجعه کرده و بررسی شود .
دکتر ایمانی در ادامه با انتقاد از عدم آگاهی خانمها در مواجهه با بی اختیاری ادراری و مراجعه به متخصصین زنان ادامه داد : تشخیص و درمان مشکلات ادراری مربوط به اورولوژیست(جراح کلیه و مجاری ادراری) بوده و افراد در مواجهه با این مشکل باید به متخصصین اورولوژی مراجعه نمایند .
وی با اشاره به اینکه اولین حرکت در مواجهه با بی اختیاری ادراری ، توجه به پیشگیری بوده و مراجعه زودهنگام ، نقش بسیار مهمی در درمان دارد گفت :انجام ورزش کگل از جمله راههای پیشگیری بی اختیاری ادراری می باشد.
این جراح کلیه و مجاری ادرار یادآور شد : امروزه روشهای درمانی بی اختیاری ادراری بسیار پیشرفته شده و هر نوع بی اختیاری ادراری ،یک درمان خاص دارد که فیزیوتراپی لگن از جمله روشهای جدید در این عرصه بوده و تزریق بوتاکس و در نهایت عمل جراحی از دیگر مراحل درمانی هستند .
حضور پزشکی بومی و ویزیت رایگان هفتگی در سرای محله باغ فیض
در ادامه امیر قاسمی دبیر شورایاری محله باغ فیض با اشاره به اینکه با نیازسنجی ، مشکلات سلامت منطقه را بررسی و سپس با برنامه ریزی و مشاوره همایش های علمی آموزشی برگزار می شود عنوان کرد : در راستای آگاهی بخشی جمعیت محله باغ فیض ،ابتدا بسیاری از نیازهای عرصه سلامت ارزیابی و براساس آنها برنامه ریزی شده است.
وی بحث چاقی و نیز شپش سر را از جمله چالش های این حوزه دانست و گفت : این دو موضوع از جمله مشکلات منطقه مطرح و تلاش شده با اطلاع رسانی و ارائه مشاوره های مختلف به خانواده ها در مساجد و سرای محله کمک شود .
قاسمی ادامه داد : حضور پزشک در سرای محله باغ فیض ، مشاوره و ویزیت رایگان از جمله کارهای این مرکز است که تقریبا هر هفته ، پزشک بومی حضور یافته و همچنین علاوه بر پزشک بومی ، متخصصین حوزه تغذیه ، دیابت و ... نیز حضوری فعال در این مرکز دارند .
افزایش آگاهی شهروندان؛ مهمترین هدف سرای محله باغ فیض
منصوره سپهری مدیر محله باغ فیض ، افزایش آگاهی شهروندان را مهمترین هدف این مجموعه دانست و گفت : سرای محله ها با هدف کلی مشارکت مردم و ارتقای اطلاعات ایجاد شده اند.
وی با بیان اینکه خانه سلامت محله باغ فیض تاکنون همایشهای متعددی را در عرصه سلامت ارائه نموده یادآور شد : حدود هزار و 112 کلاس آموزشی طی سال گذشته در مدارس ، مساجد و نیز سرای محله این منطقه ارائه شده که بیست و دو هزار و 240 نفر در این کلاسها حضور یافته اند که مهمترین این آموزشها مربوط به حوزه روانشناسی و پزشکی بوده و با استقبال مردم مواجه شده اند .
افراد دچار اضطراب مداوم ، بیشتر از دیگران در خطر ابتلا به بی اختیاری ادراری هستند.
در ادامه دکتر بهنام اوحدی روانپزشک با اشاره به اینکه به دلیل نبود آموزش مناسب در کشورمان ، بسیاری از خانمها از مشکلات میل جنسی رنج می برند افزود : سه چهارم طلاق ها در جامعه مربوط به مسئله جنسی است.
وی اظهار کرد : بسیاری تصور می کنند که خیس شدن واژن در آمیزش ، مربوط به نشت ادرار و ناپاکی است و به همین دلیل از آمیزش خودداری می کنند درحالیکه هنگام آمیزش چند قطره لزج به دلیل غدد مجرای پیشابراه بوده و ارتباطی با بی اختیاری ادراری ندارد.
این روانپزشک با تاکید به اینکه خروج ادرار هنگام آمیزش به ندرت اتفاق افتاده ولی ممکن است در خانمهایی که زایمان های متعددی داشته اند دیده شود تصریح کرد : برخی از خانمها احساس ارگاسم را با خروج ادرار اشتباه می گیرند که برای اصلاح این موارد، آموزش جنسی مناسب نقش بسیار پررنگی خواهد داشت .
وی افزود : افرادی که حین آمیزش ،دفع ادرار بالاتر از 10 سی سی دارند ، افرادی که هنگام آمیزش بی اختیاری ادرار یا مدفوع دارند و نیز افرادی که دچار سوزشهای ادراری و تکرر ادرار در هنگام رابطه زناشویی هستند نیاز به بررسی و مراجعه به پزشک دارند.
دکتر اوحدی در ادامه با تاکید به اینکه مشکلات روحی روانی نیز در دراز مدت می تواند منجر به بی اختیاری ادراری شوند گفت : اضطراب ، وسواس و عدم مراجعه به سرویس های بهداشتی عمومی در سطح شهر به دلیل تمیز نبودن از جمله مسائلی هستند که در طولانی مدت بی اختیاری ادراری را ایجاد می کنند .
وی خاطرنشان کرد : افراد دچار اضطراب مداوم ، بیشتر از دیگران در خطر ابتلا به بی اختیاری ادراری هستند.
پردیس موج مثبت ، اولین مرکز ارائه دهنده خدمات آموزشی و روانشناسی در کشور
مهدی مسلمی فر مدیر عامل پردیس موج مثبت اولین هولدینگ خدمات آموزشی و روانشناسی کشور نیز در ادامه با بیان اینکه این مرکز برای اولین بار در کشور راه اندازی شده و از طریق ارتباط و همکاری با سازمانها و مجموعه های مختلف فعال دراین عرصه به اجرای خدمات برنامه ریزی شده می پردازد گفت : این مرکز در چهار عرصه فعالیت می کند .
وی با اشاره به اینکه آژانس کودک و نوجوان اولین بخش این مرکز است که برای گروه سنی 3 تا 13 سال به ارائه وتوزیع جدید ترین خدمات آموزشی و تکنولوژی های یادگیری ایران و جهان می پردازد عنوان کرد : این بخش درعرصه های هوش ، خلاقیت و فناوریهای مرتبط به توسعه ذهنی توجه دارد .
مدیر عامل پردیس موج مثبت ادامه داد : باشگاه روانشاسی ویژه بزرگسالان از دیگر بخشهای فعالیت این مرکز است که علاوه بر تمرکز بر مشاوره و درمان ، خدمات سرگرمی ، حلقه های روانشناسی مانند کتاب درمانی ، فیلم درمانی ، تورهای روانشناسی و برنامه های مناسبتی مانند آیین شکرگزاری شب یلدا و برنامه کوکولوژی که براساس نظریه جانبش برنده نوبل طراحی شده و برای اولین بار توسط این مرکز ارائه می شود می باشد .
وی در ادامه خدمات VIP یا تشریفات آموزشی را از دیگر بخش های فعالیت این مرکز دانست و افزود : این بخش سرویسهای لوکس روانشناسی است که برای مخاطب خاص و طی گزینش ها و غربالگری ها به افرادتوصیه می شود که هزینه بالاتری دارد ولی روشهای حرفه ای تر از جمله مشاوره ازدواج VIP ، هیپنوتراپی لاغری و کاهش وزن ، پکیج ارتقاء عملکرد کودک و نوجوان و... ارائه می نماید.
مسلمی فر ، واحد رویداد پردازی را از دیگر بخش های فعالیت این مرکز دانست و گفت : این بخش مسئول برگزاری برنامه هایی شامل همایشها، نمایشگاهها و ارائه سیستم های سازمان ها در عرصه منابع انسانی و... است .
وی با بیان اینکه پردیس موج مثبت از سال 1391 فعالیت خود را آغاز و از سال 1393 با مجوز رسمی به عنوان موسسه فرهنگی و غیر تجاری انجام می شود .
پیشگیری از بیماری ها و ارتقای سلامت ، هدف اصلی خانه های سلامت سرای محله
در پایان ؛ روشنک کاتب مسئول خانه سلامت سرای محله باغ فیض با بیان اینکه ، پیشگیری از بیماریها و مشکلات جسمی ، روانشناسی و ارتقای سلامت به معنای واقعی ، هدف اصلی خانه های سلامت سرای محله است گفت : در این راستا اطلاع رسانی و ارتقای آگاهی موضوع اصلی است.
وی با بیان اینکه بسیاری از مردم محله باغ فیض هر هفته با حضور در کلاسهای آموزشی از این برنامه ها استقبال می کنند یادآور شد : بیشتر مخاطبین حاضر در این برنامه ها بانوان خانه دار هستند که برای آموزش و مشاوره احساس نیاز کرده و علاوه بر آموزش به تبادل اطلاعات می پردازند.
مسئول خانه سلامت سرای محله باغ فیض در پایان با اشاره به نظرسنجی های انجام شده اظهار کرد : نتایج نظرسنجی ها ، مفید بودن این کلاسها را به اثبات رسانیده و تاثیرات بسیاری در تغییر الگوها داشته است .

    برچسب ها:
  •  
 

تبلیغات